Wybór oświetlenia do sypialni. Jakich błędów unikać? Jakie zasady zastosować, aby nie żałować?

Wybór oświetlenia do sypialni. Jakich błędów unikać? Jakie zasady zastosować, aby nie żałować?

Wybór oświetlenia do sypialni. Jakich błędów unikać? Jakie zasady zastosować, aby nie żałować?

W łóżku spędzamy nawet 1/3 z każdego dnia. Wybór oświetlenia do sypialni to nie tylko kwestia mody, ani nawet samej estetyki. Specjaliści od dobrej jakości snu wśród najważniejszych czynników lampkę nocną wymieniają tuż za odpowiednim łóżkiem i poduszką.

Jakie oświetlenie do sypialni będzie najlepsze?

Zależało nam, by przygotować kompleksowy przewodnik po oświetleniu sypialni. Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń i obserwacji poczynionych podczas zakupów naszych klientów, wyodrębniliśmy kilka kluczowych kwestii:

Co brać pod uwagę, wybierając lampę do sypialni?

Lampa stojąca czy wisząca do sypialni?

Jakie oświetlenie sypialni – lampa na stolik nocny

Najczęstsze błędy podczas wyboru lampy do sypialni

Lampa do sypialni dziecka – te same zasady?

Co brać pod uwagę, wybierając lampę do sypialni?

Wielu klientów przywiązuje dużą wagę do samej oprawy lampy, nie zawsze zwracając uwagę na rodzaj klosza i żarówkę. A przecież lampa do sypialni jako obiekt dekoracyjny nie ma dużego znaczenia. Liczy się raczej to, czy pomaga stworzyć relaksującą atmosferę.

Dlatego warto dbać zarówno o samą oprawę, jak i o klosz z jasnych materiałów w ciepłym odcieniu, jaki ma np. Lampa nocna LILOSA Amplex (wyprzedana).

lilosa

Do tego żarówka LED o ciepłej barwie światła, czyli takiej poniżej 3300 K (oznaczenia można znaleźć na opakowaniu).

Przy prostych, jasnych kloszach mogą sprawdzić się też bardziej dekoracyjne żarówki typu Edison, dające światło jak w lampie do sypialni sprzed lat.

Lampa stojąca czy wisząca do sypialni?

Jeśli istnieje taka możliwość, warto połączyć w sypialni kilka źródeł światła. Im sypialnia jest większa, tym bardziej praktyczne będzie umieszczenie w pokoju jednocześnie:

1. kinkietów, które spełnią rolę doświetlenia w razie potrzeby,

2. tradycyjnego plafonu, jak np. Lampa sufitowa ABU DHABI C05428CH-WH Cosmolight – da oddalone i rozproszone światło, które wystarczy do doraźnego doświetlenia sypialni na co dzień.

Lampa sufitowa ABU DHABI C05428CH-WH Cosmolight

dhabi

3. Lampy stojącej lub lampki na stolik nocny z obu stron łóżka.

Zazwyczaj im mniej lamp w sypialni, tym mniej praktycznie urządzone jest wnętrze (trzeba np. wstawać tuż przed snem, by zgasić górne światło, lub szukać za każdym razem włączników do lampek nocnych, aby zapalić jedyną lampę w sypialni).

Jakie oświetlenie sypialni – lampa na stolik nocny

Kiedyś lampka na stolik nocny była nieodzowna, gdy główną rozrywkę przed snem stanowiło czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek. Dziś się to zmienia – w wielu domach zastępuje je przed snem smartfon i laptop. Mimo wszystko lampka na stolik nocny o ciepłej barwie światła daje wytchnienie oczom, w przeciwieństwie do urządzeń elektronicznych, które zazwyczaj emitują światło o bardzo zimnej barwie. Dla przykładu telefon iPhone 6 charakteryzuje się światłem o barwie 7300 K, a Samsung Galaxy S3 – 7800 K. Takie oświetlenie można porównać do jarzeniowego. W konsekwencji po ekspozycji na tego typu wrażenia świetlne tuż przed snem bardzo trudno będzie zasnąć. Zrównoważenie go ciepłym światłem lampki na stoliku nocnym jest wskazane ze względu na prawidłowy sen i zdrowie oczu.

Lampa do sypialni dziecka – te same zasady?

Mniej więcej na tej samej zasadzie dobiera się lampę do sypialni dziecka. Istnieje jednak kilka różnic:

1. w pokoju małych dzieci małe znaczenie ma jasność światła, które pozwalałoby przed snem czytać. Ważniejsza w przypadku lampki nocnej jest przyjazna forma lampy i cieplejsze światło, które nastraja do wypoczynku.

2. Częściej stosuje się lampy nietypowe, których forma czy kolor dają dziecku rozrywkę. Przykładem mogą być gwiazdki świecące na suficie czy lampa zmieniająca kolory. Przy okazji dzięki prostym lampkom imitującym światło gwiazd czy księżyca w pokoju nigdy nie jest zupełnie ciemno.

3. Lampa wisząca do sypialni dziecka może mieć bardziej standardową formę, jak np. jasna, uniwersalna lampa wisząca GERDO GOLD OR84825 Orlicki Design.

Lampa wisząca GERDO GOLD OR84825 Orlicki Design

gerdo

A jakich lamp do sypialni dziecka lepiej nie stosować? Raczej należy unikać ciężkich lamp stojących na podłodze, które dałoby się przewrócić podczas zabawy. Nie sprawdzają się też delikatne konstrukcje stojące lub biurkowe (klosze z piórek czy papieru), które dziecko może po prostu uszkodzić podczas zabawy.

Lampa do sypialni – najczęstsze błędy

Na koniec jeszcze krótko o błędach, które najczęściej są popełniane podczas zakupu lamp do sypialni:

1. Tuż przy łóżku nie sprawdzi się lampa z kloszem i podstawką o dużej ilości zakamarków, wymagająca kłopotliwego czyszczenia. Osiada na niej kurz, który utrudnia sen (szczególnie alergikom i dzieciom).

2. Z tego samego powodu tuż przy łóżku nie stosujemy lamp niskiej jakości, np. z targowisk i marketów. Mogą być kolorowe i oryginalne, ale podczas nagrzewania się ich plastikowe powłoki emitują szkodliwe związki. Lepiej użyć takiej lampki w miejscu rzadziej odwiedzanym i przewiewnym, jak np. taras czy domek na działce. Lampa do sypialni, obok której będziemy wypoczywać wiele godzin dziennie, musi być wykonana ze szlachetnych materiałów. Przykładem modelu, w którym prostota i jakość wygrywają z udziwnieniami, może być lampa stołowa CHARLOTTE T01295WH Cosmolight.

Lampa stołowa CHARLOTTE T01295WH Cosmolight

charlotte

3. W przypadku lampek do sypialni na stolik nocny warto szczególnie zwracać uwagę na sposób jej włączania. Niewskazane są długie, plączące się kable, na końcu których z trudem da się odnaleźć włącznik.

Mamy nadzieję, że powyższe porady będą pomocne podczas kupowania lampy do sypialni. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Wszystkie komentarze

Zostaw Komentarz

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło