7 Porad architekta na oświetlenie nowoczesnego przedpokoju

7 Porad architekta na oświetlenie nowoczesnego przedpokoju

W mieszkaniach w blokach są małe i wąskie przedpokoje, w domach jednorodzinnych bardziej obszerne hole wejściowe. Choć różnią się gabarytami pełnią tę samą rolę. Tutaj zdejmujemy odzież wierzchnią, zmieniamy obuwie, stawiamy torebki, torby, parasole i teczki. Tu przyjmujemy wchodzących do mieszkania gości, tędy przemieszczamy się wielokrotnie w ciągu dnia, przechodząc do innych pomieszczeń. W tej części mieszkania lub domu zazwyczaj nie ma okien, oświetlona bywa światłem dziennym z tafli szkła, zamontowanego w drzwiach do innych pokoi i także wymaga dostosowanego do pomieszczenia  dobrego oświetlenia sztucznego.

Oświetlenie ogólne sufitowe

W małym, wąskim przedpokoju zastosujemy niewielkie oprawy sufitowe. Najchętniej wybierane są plafony , mocowane bezpośrednio przy suficie. Jeżeli przedpokój jest wąski i długi można pokusić się o zamontowanie kilku plafonów w równej odległości od siebie. Ten rodzaj oprawy pozwoli zachować poczucie przestrzeni w tym niewielkim pomieszczeniu i nie będzie przeszkadzał w otwieraniu szaf. Większe możliwości daje obszerny hol wejściowy w domu jednorodzinnym. Tutaj możemy pokusić się o bardziej wyszukane dekoracyjne lampy, a nawet – o ile przestrzeń i wysokość pomieszczenia na to pozwoli – wieloramienne żyrandole. W każdym przypadku styl wybranych opraw oświetleniowych powinien być dopasowany do stylistyki innych wnętrz, a szczególnie salonu.

Oświetlenie miejscowe - kinkiety

W każdym przedpokoju czy holu wejściowym znajduje się lustro. Jeżeli miejsce na to pozwoli, można doświetlić je miejscowo kinkietami umieszczonymi po obu jego stronach. Umożliwi to paniom poprawienie makijażu i ocenę wyglądu odzieży, a panom zauważenie plamy na krawacie.

Oświetlenie dekoracyjne – Lampa stołowa, kinkiet lub galeryjka nad obrazy.

W każdym przedpokoju i holu, znajdzie się miejsce na choćby najmniejszą komodę, konsolkę służącą do odkładania dokumentów, kluczy lub po prostu stanowiącą ozdobę przedpokoju lub holu. W tym miejscu – na blacie – efektownie może się prezentować tworząca przytulny klimat lampa stołowa. Innym rozwiązaniem jest powieszenie nad komodą obrazu podświetlonego małym reflektorkiem, kinkietem lub tzw. galeryjką – podłużną lampką przeznaczoną do oświetlania obrazów z góry.

Oświetlenie dekoracyjne – taśmy ledowe. 

W nowoczesnych wnętrzach pojawiają się dodatkowe elementy oświetlenia z wykorzystaniem taśm ledowych. Podkreśla się nimi obwód pomieszczenia przy suficie, ukrywając taśmę w gzymsie, dekoracyjnie podświetla się fakturę wybranej ściany, schody i cokoły mebli. Ten sposób doświetlenia, a przede wszystkim kształtowania wnętrza, przydaje się także w przedpokoju. Podświetlenie cokołu szafy sprawi,  że płaszczyzna podłogi wydaje się być większa, a całe pomieszczenie jaśniejsze.

Oświetlenie ogólne i miejscowe - zamontowane w stropie obniżonym.

Dużą rolę w nowoczesnych wnętrzach odgrywają elementy wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Stosuje się je do dekoracji stropów, kształtowania wnęk i półek. Tego typu zabudowy pojawiają się także w przedpokojach. Dobrze sprawdzają się wówczas montowane w nich dyskretnie schowane oprawy typu downlight. Występują w odmianach z ruchomym elementem optyki, pozwalającym na kierowanie światła na wybrane, godne wyeksponowania elementy wnętrza. W obniżone stropy można wbudować też większe wpuszczane oprawy, z halogenowym lub ledowym źródłem światła albo liniową świetlówką. Oprawy wpuszczane bywają osłonięte przezroczystą lub matową osłoną, jednak trzeba się zastanowić czy nie będą powodowały olśnienia.

Oświetlenie dekoracyjne-  zamontowane w podłodze.

Niesamowity efekt w nowoczesnym holu daje oświetlenie zamontowane w podłodze, emitujące światło do góry. Podkreśla się nim wybrane obszary pomieszczenia, eksponuje najciekawsze miejsca. Taki świecący element wygląda interesująco w holu, przy schodach w ciągu komunikacyjnym. Schody wymagają specjalnego oświetlenia. Inicjowane wyłącznikiem schodowym oświetlenie mogą zapewnić kinkiety, listwy ledowe pod stopniami, oprawy zamontowane w ścianie tuż nad płaszczyzną stopni. Dobrze jest, gdy niektóre świecą się światłem ciągłym nawet w nocy, pozwala to na bezpieczne poruszanie się domowników po domu.

Oświetlenie funkcjonalne z detektorem ruchu.

Dla komfortu użytkowania przedpokoju, holu, czy korytarza można zainstalować lampy wyposażone w czujnik ruchu. Będą świecić tylko w tym czasie, gdy będziemy się przemieszczać w tych pomieszczeniach, pozwoli to zaoszczędzić  na energii i jest bardzo wygodne gdy mamy zajęte ręce np. niosąc zakupy. Na długich  korytarzach i schodach, dobrze jest zamontować włączniki schodowe. Pozwalają na włączanie i wyłączanie tego samego oświetlenia z różnych miejsc, na przykład u dołu i na górze schodów albo na początku i końcu korytarza.

Wszystkie komentarze

Zostaw Komentarz

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło