5 Najważniejszych zasad przy dobieraniu oświetlenia do salonu

5 Najważniejszych zasad przy dobieraniu oświetlenia do salonu

5 Najważniejszych zasad przy dobieraniu oświetlenia do salonu

Salon, to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym domu. To tu przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną, często spożywamy posiłki, relaksujemy się przy muzyce, książce lub oglądaniu telewizji. Aby oświetlenie tego pomieszczenia było funkcjonalne i efektowne i należy zastosować się do kilku zasad.

1.Dobierając lampy uwzględnij styl aranżacji wnętrza

Ostatnio w aranżacji wnętrz spotykamy najczęściej kilka trendów. Modne są wnętrza w stylu klasycznej elegancji, albo nawiązujące do stylu skandynawskiego proste jasne wnętrza, pojawia się styl industrialny, z widocznymi elementami instalacji lub elementami metalowych konstrukcji, odkrytą cegłą. Dużo zwolenników mają też wnętrza eklektyczne, w którym łączy się elementy przeniesione z różnych czasów i zróżnicowane stylistycznie.

Do klasycznego stylu aranżacji pasują efektowne, bogato zdobione żyrandole, z elementami dekoracyjnymi z imitacji szlachetnych kamieni, dostojne lampy stojące, często z mosiądzu, albo innego metalu w kolorze srebrnym lub złotym, z dekoracyjnymi abażurami. Piękny żyrandol pełni nie tylko funkcje praktyczną, ale jest także dekoracją salonu, stanowiącą o jego całościowym efektownym wystroju. Ustawione symetrycznie na konsolkach lub komodach stołowe lampy, często na tle luster, będą wyjątkową ozdobą i praktycznym rozwiązaniem, gdy nie korzystamy z górnego oświetlenia, a nawet jednocześnie z nim, jako dodatkowe źródła światła. Dopasowane do pozostałego wystroju kinkiety, stworzą przyjemne nastrojowy klimat przy oglądaniu telewizji, czy słuchaniu muzyki. Kilka źródeł światła, oprócz oświetlenia ogólnego – kinkiety, lampa stojąca, podświetlenie obrazów, sprawią, że salon stanie się miejscem przytulnym. Za pomocą światła można zaakcentować niektóre elementy wnętrza. Interesującą fakturę ścian, piękne obrazy czy gromadzone kolekcje podświetlić indywidualnie, na przykład niewielkimi reflektorkami. Dobrze gdy zastosowane w jednym pomieszczeniu oprawy pochodzą z jednej rodziny, nawiązując do siebie choćby kolorem czy kształtem kloszy, uzyskamy wówczas spójną koncepcję aranżacji.

Do nowoczesnego wnętrza w stylu skandynawskim, dopasujemy oprawy oświetleniowe o prostych kształtach, których ozdobą będzie interesujący kolor, czy niebanalny kształt kloszy. Dobrze się sprawdzą także surowe, jakby przeniesione ze stylu industrialnego metalowe lampy z półokrągłym, otwartym u dołu kloszem. W stylu industrialnym rządzi prostota formy, sprawdzą się lampy z dekoracyjnymi w starym stylu żarówkami, nawet bez klosza, albo zwieszone oprawy, przypominające stare toporne fabryczne oprawy oświetleniowe, z widocznymi elementami mocującymi. Wnętrze eklektyczne daje nam większe pole do popisu. To czy wybierzemy neobarokowy pełen świecących kryształków żyrandol czy zgrzebną metalowa przemysłową lampę, zależy tylko od naszej inwencji i naszych upodobań

2. Zastosujmy kilka źródeł światła

Kilka rodzajów opraw, rozmieszczonych zgodnie z naszymi preferencjami, sprawi, że salon będzie różnie wyglądać , w zależności od zastosowanego w danej chwili oświetlenia i naszego nastroju. Może być miejscem spotkań, może mieć wyznaczone wygodnym fotelem i stojącą lampą miejsce do czytania. Oglądając telewizję, górne światło zastąpimy przytłumionym delikatniejszym oświetleniem pochodzącym z kinkietów na ścianie. Gdy salon stanie się centrum rozgrywek w gry planszowe, centralnie nad stołem umieszczona lampa, będzie niezbędna. Kształtujemy swoje otoczenie światłem. Zastosowanie kilku różnych jego rodzajów doda głębi i wielowymiarowości każdej aranżacji.

3. Wielkość opraw powinna być proporcjonalna do kubatury wnętrza

Żyrandole, kinkiety, lampy stołowe, czy stojące mają oświetlać, ale i ozdabiać wnętrze. Nie spełnią tej roli, gdy ich wygląd sprawi, że staną się centralnym punktem aranżacji, będą skupiać na sobie uwagę i przytłaczać rozmiarem niedopasowanym do wielkości pomieszczenia. Zachowajmy zdrowy rozsądek i umiar, wybierając lampy do naszych salonów. Wybierając żyrandol dostosujmy jego wielkość do wysokości pomieszczenia, zwracając uwagę na to, by w ciągach komunikacyjnych, nie wisiał niżej niż 200 cm od podłogi. Obniżony, może być jedynie nad stołem, czyli tam gdzie nikt pod nim nie będzie przechodził. Z kolei kinkiety montowanie na zbyt małej wysokości mogą powodować olśnienie u przechodzących obok nich domowników.

4. Rodzaj zastosowanych źródeł światła powinien być dostosowany do kształtu klosza lampy i do funkcji jaką lampy pełnią

Nie ma nic bardziej żałosnego i brzydkiego niż wciśnięta w malutki klosz , wystająca z niego na połowę swojej długości wielka energooszczędną żarówka. Zwróćmy uwagę na dopasowanie do każdej oprawy odpowiedniego źródła światła. Do opraw otwartych można wybrać żarówki z matową satynowaną powłoką. Nie będą powodować olśnienia. Do opraw retro odpowiednie żarówki w starym stylu z żółtego szkła. Jest tak wielki wybór, że nie ma problemu z odpowiednim dobraniem żarówki o odpowiedniej barwie światła, odpowiednim kształcie i mocy.

5. Za pomocą światła kształtujmy optycznie proporcje wnętrza

Mocne oświetlenie sufitu sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało wyższe. Światło skierowane w dół, pozostawi sufit w cieniu, co da wrażenie jego obniżenia. Można światłem podkreślić pionowe elementy we wnętrzu, kolumnę, filar, to także da wrażenie podwyższenia pomieszczenia. By optycznie poszerzyć pokój, wyróżnijmy mocniejszym światłem jedną z jego dłuższych ścian. Zastosowanie kilku różnych źródeł światła sprawi, że całe pomieszczenie wyda się większe.

Wszystkie komentarze

Zostaw Komentarz

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło