Jakie są 3 sposoby efektownego i efektywnego oświetlenia kuchni?

Jakie są 3 sposoby efektownego i efektywnego oświetlenia kuchni?

Jakie są 3 sposoby efektownego i efektywnego oświetlenia kuchni?

Kuchnia w nowoczesnych mieszkaniach często bywa aneksem kuchennym połączonym z salonem lub jadalnią. W nowych mieszkaniach budowanych przez deweloperów rzadko występuje jako oddzielne pomieszczenie. Jest to wynik panującej mody, ale też sposób na uatrakcyjnienie niedużych mieszkań. Małe mieszkania podzielone na pomieszczenia o niewielkim metrażu nie są zbyt efektowne. W większych mieszkaniach połączenie funkcji tych pomieszczeń bywa świadomym wyborem użytkowników, przedkładających ponad drobne niewygody, komfort przebywania z rodziną i przyjaciółmi, również w trakcie przygotowywania posiłków.

Wraz z tym trendem kuchnia wkracza na salony. Nie jest już miejscem ukrytym przed wzrokiem gości, nie można jej zagospodarować w sposób nieprzemyślany, gdyż staje się istotnym elementem wnętrza najważniejszego pomieszczenia w mieszkaniu. Połączenie kuchni z salonem lub jadalnią wymaga odpowiedniej aranżacji. Wskazana jest spójność stylistyczna i kolorystyczna aneksu kuchennego i salonu. Równie starannie trzeba dobrać do nich oświetlenie. Pożegnaliśmy już smętne i nijakie białe szklane kule lamp, które kiedyś najczęściej można było spotkać w kuchni. Mamy tak wiele możliwości, oferta rynkowa jest tak bogata, że czasem nie wiadomo co wybrać. A co powinno oświetlać kuchnię?

Oto kilka wskazówek:

Po pierwsze oświetlenie ogólne

 Jak je zaaranżujemy zależy wyłącznie od nas lub od projektanta, jednak powinno ono równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Często wykorzystuje się system opraw, zamontowanych w obniżonym stropie wykonanym z płyt kartonowo gipsowych. Wpuszczone w niego oprawy typu downlight, mogą mieć różne kształty. Bywają okrągłe, kwadratowe, bardziej lub mniej zagłębione w płaszczyznę stropu, mają różne wykończenia, niektóre mogą mieć ruchomą część, pozwalającą na skierowanie światła w dowolnym kierunku. Można także wybrać nieduże oprawy natynkowe, które podobnie jak te ulokowane w stropie z kartongipsu umieszcza się na suficie, po kilka sztuk w celu równomiernego oświetlenia pomieszczenia. Źródłem światła jakie się w tych lampach wykorzystuje są halogeny, świetlówki, ledy. Można zastosować oświetlenie ogólne w postaci plafonów, płasko przylegających do sufitu. Dobrym sposobem jest też skierowanie źródła światła na sufit tak, by odbijając się od niego równomiernie oświetlało całe pomieszczenie.

Po drugie oświetlenie funkcjonalne

Przygotowywanie potraw i prace w kuchni nigdy nie będą komfortowe gdy zabraknie oświetlenia blatów roboczych. Wiszące szafki zasłaniają światło, a poza tym, pracujemy zwykle tyłem do jego źródła, zasłaniając sobą blat kuchenny. Niezbędne jest oświetlenie zamontowane pod szafkami i doświetlające powierzchnię roboczą. W tej roli sprawdza się małe lampki halogenowe montowane pod szafkami, świetlówki liniowe albo taśmy ledowe.

Po trzecie oświetlenie dekoracyjne

Wymienione oprawy są tłem dla innych bardziej dekoracyjnych lamp. Często, oddziela się część kuchenną od jadalni lub salonu, za pomocą zwieszonych nad blatem roboczym lub wyspą kuchenną, atrakcyjnych wizualnie, zwieszonych nisko lamp. Można skomponować trzy pojedyncze oprawy, można zawiesić jedną podłużną z kilkoma źródłami światła. Rodzaj tych lamp dobierzemy do stylu aranżacji w całym wnętrzu. Jeżeli będzie klasycznie i elegancko, mogą się pojawić połyskujące, bogato zdobione abażury, lampy z dekoracyjnymi elementami z imitacji kamieni szlachetnych, kolorowych szkiełek. Do nowoczesnego stylu wybierzemy proste geometryczne formy szklanych kloszy, ażurowe konstrukcje z czarnego metalu, albo stylizowane na loftowe duże metalowe lampy.

Jeżeli tuż przy kuchni jest miejsce do spożywania posiłków z dużym stołem, centrum dekoracyjnego oświetlenia będzie dokładnie nad nim. To tam zwiesimy atrakcyjną wizualnie lampę, przyjemnie oświetlającą to co na stole, integrującą siedzących w jednym kręgu światła domowników i gości.

Szukając sposobów na oryginalną aranżację wnętrza można wykorzystać jeszcze inne rodzaje oświetlenia dekoracyjnego. Możemy stworzyć własną kompozycję światła i formy, wykorzystując do tego celu wnętrze szklanych witryn, czy kredensów. Podświetlone ledami czy małymi halogenami meble, wraz z zawartością z wybranych przez nas szklanych i porcelanowych naczyń, staną się intrygującą ozdobą kuchni, salonu lub jadalni, a jednocześnie źródłem wyrafinowanej delikatnej poświaty.

Dla komfortu użytkowania najważniejsze jest wystarczające oświetlenie ogólne i dobre doświetlenie blatów roboczych, zwróćmy szczególną uwagę na to, by lampy nie powodowały olśnienia, co zdarza się gdy klosze są otwarte u dołu, albo gdy światło odbija się od lśniących powierzchni. Reszta – wybór kształtów, form, kolorów opraw oświetleniowych to pole do popisu dla naszej wyobraźni.

Wszystkie komentarze

Zostaw Komentarz

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło